مقالات

۱۳ فایده قهوه برای سلامتی بر پایه علمی

قهوه
قهوه

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است. به لطف مقادیر بالای آنتی اکسیدان و مواد مغذی مفید، به نظر می رسد کاملاً سالم نیز باشد.

مطالعات نشان می دهد که افرادی که به صورت روتین قهوه مصرف می کنند، خطر ابتلا به چندین بیماری جدی را بسیار کمتر دارند.

در اینجا ۱۳ مزیت برتر قهوه برای سلامتی ذکر شده است.

قهوه، به این دلیل که حاوی محرکی به نام کافئین است، می تواند به افراد کمک کند تا احساس خستگی کمتری داشته و سطح انرژی را افزایش دهند.

بعد از نوشیدن قهوه ، کافئین در جریان خون شما جذب می شود. از آنجا به مغز شما می رود. در مغز ، کافئین مانع انتقال دهنده عصبی آدنوزین می شود. وقتی این اتفاق می افتد، میزان انتقال دهنده های عصبی دیگر مانند نوراپی نفرین و دوپامین افزایش می یابد و منجر به افزایش عملکرد سلول های عصبی می شود.

بسیاری از مطالعات کنترل شده بر روی انسان نشان می دهد که قهوه جنبه های مختلف عملکرد مغز را بهبود می بخشد، از جمله حافظه، خلق و خوی، هوشیاری، سطح انرژی، زمان واکنش و عملکرد عمومی ذهن.

۱-می تواند سطح انرژی را بهبود بخشد و شما را باهوش تر کند.

قهوه

۲-می تواند به شما در چربی سوزی کمک کند.

قهوه

کافئین تقریبا در هر مکمل تجاری چربی سوز یافت می شود و دلیل خوبی هم دارد. این یکی از معدود مواد طبیعی است که برای کمک به چربی سوزی کمک می کند. چندین مطالعه نشان می دهد که کافئین می تواند میزان متابولیسم شما را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد.

مطالعات دیگر نشان می دهد که کافئین به طور خاص می تواند چربی سوزی را تا ۱۰ درصد در افراد چاق و ۲۹ درصد در افراد لاغر افزایش دهد.

با این حال ، ممکن است که این اثرات در مصرف کنندگان قهوه در طولانی مدت کاهش یابد.

قهوه

۳-می تواند عملکرد جسمی را به شدت بهبود بخشد

کافئین سیستم عصبی شما را تحریک می کند و به سلولهای چربی برای تجزیه چربی بدن کمک می کند. همچنین میزان اپی نفرین (آدرنالین) در خون شما را افزایش می دهد. این هورمون ستیز و گریز است که بدن شما را برای انجام فعالیتهای بدنی شدید آماده می کند. کافئین با تجزیه چربی بدن ، اسیدهای چرب آزاد را به عنوان سوخت در دسترس قرار می دهد.

با توجه به این تأثیرات ، جای تعجب نیست که کافئین می تواند به طور متوسط ۱۱ تا ۱۲ درصد عملکرد بدنی را بهبود بخشد.

بنابراین ، منطقی است که حدود نیم ساعت قبل از رفتن به باشگاه، یک فنجان قهوه قوی بخورید.

۴-حاوی مواد مغذی ضروری است

قهوه

بسیاری از مواد مغذی موجود در دانه های قهوه به قهوه دم کرده نهایی راه پیدا می کنند.

یک فنجان قهوه حاوی:

ریبوفلاوین (ویتامین B2): 11 درصد میزان مصرف روزانه (RDI)

اسید پانتوتنیک (ویتامین B5): 6 درصد میزان مصرف روزانه (RDI)

منگنز و پتاسیم و منیزیم: ۳ درصد میزان مصرف روزانه (RDI)

نیاسین (ویتامین B3): 2 درصد میزان مصرف روزانه (RDI)

اگرچه به نظر نمی رسد که این مسئله کار بزرگی باشد، اما بیشتر مردم از چند فنجان در روز لذت می برند، اجازه می دهند تا این مقدار به سرعت جذب شوند.

دیابت

۵-ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد

دیابت نوع ۲ یک مشکل عمده سلامتی است که در حال حاضر میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. افزایش سطح قند خون ناشی از مقاومت به انسولین یا کاهش توانایی ترشح انسولین ایجاد می شود.

به دلایل نامشخص، قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهند که افرادی که بیشترین قهوه را می نوشند ۲۳ تا ۵۰ درصد خطر کمتری در ابتلا به این بیماری دارند. در مطالعه ای دیگر کاهش ابتلا تا ۶۷ درصد را نشان داد. طبق یک بررسی گسترده از ۱۸ مطالعه در مجموع ۴۵۷،۹۲۲ نفر ،افرادی که یک فنجان قهوه روزانه مصرف می کردند، ۷ درصد کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را داشتند.

۶-ممکن است از شما در برابر بیماری آلزایمر و زوال عقل محافظت کند.

قهوه

بیماری آلزایمر شایع ترین بیماری نورودژنراتیو و علت اصلی زوال عقل در سراسر جهان است. این بیماری معمولاً افراد بالای ۶۵ سال را درگیر می کند و هیچ درمانی برای آن مشخص نیست. با این وجود، کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بروز بیماری در وهله اول انجام دهید. از جمله کارهای معمول مانند خوردن غذای سالم و ورزش منظم است، اما نوشیدن قهوه نیز ممکن است به صورت باورنکردنی پیشگیرنده باشد.

چندین مطالعه نشان می دهد که افرادی که به طور منظم یک فنجان قهوه در روز مصرف می کنند، تا ۶۵ درصد خطر کمتری در ابتلا به بیماری آلزایمر دارند.

۷-ممکن است خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش دهد.

قهوه

بیماری پارکینسون دومین بیماری شایع عصبی ، درست در پشت آلزایمر است. این امر به دلیل مرگ نورون های مولد دوپامین در مغز شما ایجاد می شود. مانند آلزایمر ، هیچ درمانی شناخته شده وجود ندارد، که این موضوع تمرکز بر پیشگیری را بسیار مهمتر می کند.

مطالعات نشان می دهد که در نوشندگان قهوه (به صورت روتین) خطر ابتلا به بیماری پارکینسون بسیار کمتر است. در این حالت، به نظر می رسد خود کافئین مفید باشد، زیرا افرادی که قهوه ی بدون کافئین (دکاف) می نوشند خطر کمتری برای پارکینسون ندارند.

کبد شما عضوی شگفت انگیز است که صدها عملکرد مهم را انجام می دهد. چندین بیماری شایع در درجه اول کبد را تحت تأثیر قرار می دهد، از جمله هپاتیت، بیماری کبد چرب و بسیاری دیگر.

بسیاری از این شرایط می تواند منجر به سیروز شود، در این حالت کبد شما تا حد زیادی توسط بافت اسکار جایگزین می شود.

قهوه

۸-ممکن است از کبد شما محافظت کند.

قهوه

جالب است که بدانید قهوه ممکن است کبد در برابر سیروز محافظت کند. افرادی که به صورت روزانه ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند تا ۸۰ درصد خطر کمتری دارند.

۹-می تواند با افسردگی مبارزه کند و شما را سرحال کند.

قهوه

افسردگی یک اختلال روانی جدی است که باعث کاهش قابل توجه کیفیت زندگی می شود. این بیماری بسیار رایج است، زیرا حدود ۴.۱ درصد افراد در ایالات متحده در حال حاضر علائم بالینی افسردگی را دارند.

در یک مطالعه در هاروارد که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، زنانی که ۴ فنجان یا بیشتر فنجان قهوه در روز می نوشند، ۲۰ درصد خطر افسردگی کمتری دارند. مطالعه دیگر روی ۲۰۸،۴۲۴ نفر نشان داد که کسانی که روزانه ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند ۵۳ درصد کمتر در اثر خودکشی می میرند.

۱۰-ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را کاهش دهد

قهوه

سرطان یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در جهان است. این ویژگی با رشد سلول کنترل نشده در بدن شما مشخص می شود.

به نظر می رسد قهوه در برابر دو نوع سرطان محافظت می کند: سرطان کبد و روده بزرگ.

سرطان کبد سومین علت اصلی مرگ سرطان در جهان است، در حالی که سرطان روده بزرگ در رده چهارم قرار دارد.

مطالعات نشان می دهد که افرادی که به صورت منظم قهوه مصرف می کنند، تا ۴۰٪ خطر کمتری در ابتلا به سرطان کبد دارند.

همچنین مطالعه ای دیگر بر روی ۴۸۹۷۰۶ نفر نشان داد که کسانی که روزانه ۴ تا ۵ فنجان قهوه می نوشند، ۱۵٪ خطر کمتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند.

۱۱-بیماری قلبی ایجاد نمی کند و ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهد

اغلب ادعا می شود که کافئین می تواند فشار خون شما را افزایش دهد. این درست است، اما فقط حدود ۳-۴ میلی متر جیوه افزایش می دهد که اثر ناچیزی است و اگر مرتباً قهوه بنوشید معمولاً از بین می رود. با این حال، ممکن است در برخی افراد وجود داشته باشد، بنابراین اگر بر اثر مصرف قهوه فشار خونتان افزایش می یابد، از مصرف زیاد قهوه صرف نظر کنید.

قهوه

مطالعات از این فرضیه که قهوه خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد پشتیبانی نمی کنند و هیچ گونه ادله ی علمی ای در این زمینه وجود ندارد.

برعکس، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زنانی که قهوه می نوشند خطر کمتری برای ابتلا به بیماری های قلبی دارند.

برخی مطالعات همچنین نشان می دهد که افرادی که به صورت منظم قهوه مصرف می کنند، ۲۰٪ خطر سکته مغزی کمتری دارند

با توجه به اینکه نوشیدن منظم قهوه، خطر ابتلا به برخی بیماری ها کمتر می کند، منطقی است که قهوه می تواند طول عمر شما را بیشتر کند.

در دو مطالعه بسیار بزرگ، مشاهده گردید که نوشیدن قهوه باعث کاهش ۲۰ درصدی خطر مرگ در مردان و ۲۶ درصدی در زنان بین ۱۸ تا ۲۴ سال شده است.

این اثر به ویژه در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ملموس تر به نظر می رسد. در یک مطالعه ۲۰ ساله، افراد دیابتی که قهوه می نوشیدند ۳۰٪ خطر مرگ کمتری داشتند.

۱۲-ممکن است به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید

قهوه
آنتی اکسیدان

۱۳-بزرگترین منبع آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی غربی

برای افرادی که از یک رژیم غذایی استاندارد غربی استفاده می کنند، قهوه ممکن است یکی از سالم ترین جنبه های رژیم غذایی آنها باشد. این به این دلیل است که قهوه دارای آنتی اکسیدان های بسیار بالایی است. مطالعات نشان می دهد که بسیاری از افراد از قهوه نسبت به میوه و سبزیجات از میزان آنتی اکسیدان بیشتری بهره می برند.

آیا کافئین جای نگرانی دارد؟

قهوه

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است و بسیاری از مطالعات نشان می دهد که برای سلامتی شما مفید است. با این حال، دریافت بیش از حد کافئین با عوارض جانبی مانند اضطراب، اختلالات خواب، تپش قلب و بی قراری ارتباط دارد.

مصرف ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم در روز کافئین در اکثر افراد با عوارض جانبی همراه نیست. این حدود ۶ میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن ، یا ۴-۶ فنجان متوسط ​​قهوه در روز است.

همانطور که گفته شد، کافئین بر افراد مختلف، بسیار متفاوت تأثیر می گذارد.

بعضی از آنها بسیار حساس به آن هستند در حالی که دیگران خود را تحت تأثیر مقادیر زیادی نمی دانند. این بیشتر به دلیل اختلافات ژنتیکی است.

در حقیقت، قهوه ممکن است یکی از سالم ترین نوشیدنی های کره زمین باشد.

دکتر جلال نورمحمدی

دکتر داروساز از دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاهتان را بنویسید