مقالات, وبلاگ

آیا واقعا شامپوی کافئین برای ریزش مو موثر است؟

شامپوهای کافئین به ادعای بازاریابان، رشد مو را تحریک می کنند و از این جهت محبوبیت بالایی پیدا کرده اند، اما آیا آنها واقعاً موثر هستند و آیا باعث مشکلات روی پوست سر می شوند؟ ما از متخصصان پوست و مو می خواهیم در این زمینه کمک بگیریم.

اگر هنوز نتوانسته اید که در مورد کافئین اطلاعات معتبر کسب کنید، الان وقتشه که اطلاعاتتون رو کامل کنید.

کلمه کافئین از کلمه آلمانی Kaffee و کلمه فرانسوی café هر کدام به معنی قهوه گرفته شده است و نام عامیانه ماده محرک ۱,۳,۷-trimethylxanthine است.

کافئین علاوه بر قهوه، در چای و نوشیدنی های گازدار (سودا) وجود دارد. کافئین موجود در این نوشیدنی ها سبب تحریک عملکرد مغز می شود که متعاقب آن باعث می شود احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید و سیستم عصبی مرکزی را نیز تحریک می کند. کافئین همچنین جز ترکیب اصلی شامپوهای رویش مجدد مو هستند.

شامپوهای کافئین چگونه کار می کنند؟

مطالعات بر روی فولیکول های موی انسان نشان می دهد که کافئین با اقدام در برابر پروتئینی به نام فسفودی استراز مقدار انرژی سلول را افزایش می دهد. همچنین نشان داده شده است که هورمون رشد شبه انسولین ۱  (IGF1) را افزایش می دهد، این مولکول، یک ترکیب مهم سیگنالینگ در رشد مو می باشد.

به طور خاص، نشان داده شده است که کافئین به طور بالقوه اثرات دی هیدروتستوسترون (DHT)، هورمون اصلی دخیل در طاسی مشترک را خنثی می کند.

آیا از نظر علمی ثابت شده است که شامپوهای کافئین باعث رشد مو می شوند؟ آیا اکثر شامپوهای کافئین واقعاً موثر هستند؟

برای رسیدن به جواب این سوالات با ما همراه باشید.

در حال حاضر، هیچ مدرک بالینی قطعی ای در مورد کافئین وجود ندارد که اثر فوق العاده ای بر ریزش مو با الگوی مردانه بگذارد. افزایش DHT در مردان باعث ضعف و کوچک شدن فولیکول های موی سر می شود. همچنین ثابت نشده است که شامپوی کافئین اثرات DHT را در طولانی مدت خنثی کند.

 

کافئین

در سال ۲۰۱۸ ، اداره استاندارد تبلیغات انگلستان حکم داد که شامپوی کافئین Alpecin دیگر نباید تبلیغ کند که می تواند “رویش مجدد ایجاد کند” زیرا هیچ مدرک کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. این مارک آلمانی در پی مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد که نشان می دهد کافئین باعث رشد مجدد فولیکول های مو در ظرف آزمایشگاهی می شود ، اما شواهد کافی برای اثبات اثر کافئین با موهای موجود در پوست سر وجود ندارد.

دکتر شارون ونگ، متخصص پوست از بیمارستان Bridge London،  بخشی از HCA Healthcare UK، با احتیاط نسبت به شامپوهای کافئین دار بسیار خوش بین است اما موافقت می کند که تحقیقات بیشتری نیاز است.

وی اظهار داشت: “در مراحل اولیه ریزش یا نازک شدن موی ژنتیکی، شامپوهای حاوی کافئین در کنار درمان های پزشکی اثبات شده و مجاز برای ریزش مو، می توانند به عنوان یک درمان حمایتی مفید باشند”.

“در حالی که نتایج حاصل از مطالعات مبتنی بر آزمایشگاه، دلگرم کننده هستند، اما برای رسیدن به نتیجه قطعی تر، لازم است آزمایشات بالینی تصادفی و کنترل شده روی بیماران واقعی انجام شود.”

مولکول کافئین به راحتی به فولیکول های مو نفوذ می کند اما اینکه آیا غلظت کافی کافئین از طریق شامپو می تواند به فولیکول های مو برسد و ما متعاقب آن شاهد حداکثر اثرات بالقوه آن باشیم، جای سوال است. ونگ پیشنهاد می کند ، اثرات افزایش رشد کافئین با محلول های ترکیبی کافئین بیشتر خواهد بود.

وی می افزاید: “شامپوهای کافئین مطمئناً به عنوان یک اقدام پیشگیرانه بسیار مفید هستند و همچنین در کنار درمان های پزشکی برای ریزش مو در مراحل اولیه، به عنوان کمکی ارزش آزمایش را دارند. با این حال، به احتمال زیاد تفاوتی در مراحل پیشرفته تر ریزش مو ایجاد نخواهد کرد.”

مو

عوارض جانبی بالقوه و درمان های جایگزین

به گفته ونگ، عوارض جانبی شامپوهای کافئین بسیار کم است، اگرچه افراد به کافئین یا سایر مواد اولیه موجود در شامپوها ممکن است حساس باشند، ولی خطر تحریک پوست سر بسیار کم است.

او از طیف وسیعی از گزینه ها از جمله لیزر گران قیمت و روش های کاشت مو حمایت می کند، اما خاطرنشان می کند که یک رژیم غذایی متعادل شامل پروتئین های بدون چربی، کربوهیدرات های پیچیده، ویتامین ها و مواد معدنی نیز می تواند به رشد مو کمک کرده و از طاسی جلوگیری و یا روند آن کند کند.

کمبودهای تغذیه ای و رژیم های غذایی نامناسب باعث کاهش ریزش مو می شود. ریزش موی ژنتیکی با یک آزمایش خون ساده،  قابل تشخیص است. کمبود مواد مغذی مانند آهن ، ویتامین D و روی و … نیز در آزمایش خون نشان داده می شوند و می توان آنها را با مکمل ها جایگزین کرد.

ونگ می گوید دستگاه های سطح پایین لیزر درمانی (LLLT) که به صورت شانه یا کلاهک برای استفاده در منزل استفاده می شوند، برای درمان طاسی رایج مورد تایید FDA هستند و ارزش آن را دارد که در مراحل اولیه نازک شدن / ریزش مو امتحان کنید، اما احتمالاً بهتر است در رابطه با درمان های پزشکی با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.

با این حال، مراقب باشید که تحقیقات خود را انجام دهید و دستگاه هایی را انتخاب کنید که از لیزرهای درجه پزشکی استفاده می کنند. بسیاری از دستگاه های ارزان قیمت از LED هایی که کارآیی کمتری دارند استفاده می کنند.

ونگ می افزاید: “کاشت مو گزینه ای عالی برای افزودن تراکم به مناطق کم پشت و یا بازیابی خط مو در طاسی معمول است. با این حال ، برای همه مناسب نیست و به شما توصیه می شود برای بررسی این گزینه به یک جراح معتبر پیوند مراجعه کنید. در این جا نیز هنوز برای جلوگیری از پیشرفت روند طاسی، حتی پس از جراحی به درمان نگهدارنده نیاز دارید.”

فواید استفاده از کافئین بر روی موهای شما چیست؟

کافئین دارای یک لیست طولانی از مزایای گفته شده برای بدن است، مانند توانایی سالم سازی مو. در حالی که خیلی از افراد با استفاده از کافئین نتایج خوبی گرفته اند، اما باز این سوال مطرح است: آیا استفاده از کافئین روی موهای من خوب است؟

در اینجا نگاهی داریم به مزایای احتمالی استفاده از کافئین بر روی موهایتان، عوارض جانبی احتمالی و نحوه استفاده.

تحقیقات چه می گویند؟

تحقیقات زیادی در مورد استفاده از کافئین بر روی مو انجام نشده است. اما طبق تحقیقات موجود ، کافئین ممکن است از چند طریق ظاهر و بافت مو را بهبود بخشد.

متن سربرگ خود را وارد کنید

ریزش مو می تواند با افزایش سن اتفاق بیفتد ، که مردان و زنان را تحت تأثیر قرار دهد. مالیدن کافئین به صورت موضعی روی مو و پوست سر ممکن است ریزش مو را متوقف کرده و به رشد مجدد آن کمک کند.

در مورد طاسی مردانه ، وقتی هورمون جنسی دی هیدروتستوسترون (DHT) به فولیکول های مو آسیب می زند ، ریزش مو اتفاق می افتد. زنان با DHT بیش از حد نیز می توانند ریزش مو را تجربه کنند.

آسیب فولیکول مو به تدریج اتفاق می افتد و در نهایت منجر به طاسی می شود. اما طبق تحقیقا ، کافئین می تواند به تحریک رشد مو و جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی در سال ۲۰۰۷ نشان داد که کافئین به جلوگیری از اثر DHT در فولیکول های موی مرد کمک می کند. این باعث افزایش کشیدگی ساقه مو شده و در نتیجه ریشه های موی بلندتر و گسترده تری ایجاد می کند. همچنین مدت زمان آناژن (مرحله رشد مو) را افزایش می دهد.

این مطالعه همچنین اثرات کافئین بر روی فولیکول های موی زن را آزمایش کرد و دریافت که این ماده بر رشد فولیکول های مو در خانم ها نیز تأثیر دارد.

از آنجا که کافئین یک محرک است، گردش خون در فولیکول های مو را نیز افزایش می دهد. این امر همچنین می تواند به رشد سریعتر مو و تقویت آن کمک کند و ظاهر موهای سر را پرپشت تر و ضخیم تر نشان دهد.

موهای نرم و براق را ارتقا می دهد

اگر موهای شما کدر، شکننده و خشک به نظر می رسد، افزودن مرطوب کننده می تواند ظاهر آن را زنده کند. با کمال تعجب، شستشوی مو با قهوه می تواند تیرگی را بهبود بخشد زیرا حاوی فلاونوئیدها است. فلاونوئی ها آنتی اکسیدان هایی هستند که باعث بازسازی مو می شوند.

ساقه موهای شما می تواند نرم و صاف شود. این می تواند موهای زائد را برطرف کند و در نتیجه موهای شما نرم و راحت تر شود.

از آنجا که کافئین روی بدن اثر ادرارآوری دارد، ممکن است فکر کنید وقتی روی موهایتان قرار می گیرد، اثر خشکی دارد. با این حال ، کافئین موها را از روغن پاک نمی کند. بلکه می تواند به بافت مو در حفظ رطوبت کمک کرده و درخشندگی طبیعی ایجاد کند. افزایش گردش خون به انتقال مواد مغذی به ریشه مو کمک می کند و در نتیجه موهای سالم و براق تری ایجاد می شود.

به طور طبیعی از شر موهای خاکستری خلاص می شوید

اگر می خواهید موهای خاکستری را رنگ کنید یا رنگ مو را به طور طبیعی تیره کنید، یک شستشوی قهوه نیز مفید است. قهوه رنگ تیره دارد، بنابراین مانند لکه ای روی موها عمل می کند. اگر موهای قهوه ای یا سیاه دارید، این یک راه حل سریع برای پنهان کردن رشته های خاکستری است. برای بهترین نتیجه، می توانید از قهوه غلیظ مانند اسپرسو استفاده کنید.

طرز تهیه آبکشی قهوه

چه بخواهید ریزش مو را متوقف کنید ، چه موهای خود را رنگ کنید یا گره های موجود در موهایتان را بهبود ببخشید، آبکشی با قهوه سرد، بسیار ساده است.

آنچه شما نیاز دارید:

۲ تا ۴ فنجان قهوه دم کرده کاملاً خنک شده

اسپری یا بطری اپلیکاتور

کلاه پلاستیکی دوش

بسته به طول موهایتان به ۲ تا ۴ فنجان قهوه دم کرده نیاز خواهید داشت. بگذارید قهوه کاملاً خنک شود و سپس دم کرده آن را در یک بطری اسپری یا بطری اپلیکاتور بریزید.

موهای خود را به حالت عادی بشویید و حالت دهید. در حالی که موهایتان هنوز مرطوب است، قهوه دم کرده را روی موهای خود اسپری یا بمالید، مطمئن شوید که رشته های خود را اشباع کنید.

بعد از استفاده، چند دقیقه قهوه را در مو و پوست سر خود ماساژ دهید. یک کلاه دوش بزنید و اجازه دهید قهوه حدود ۲۰ دقیقه روی مو و پوست سر شما بماند.

برای داشتن یک لایه اضافی از رطوبت، قبل از استفاده از قهوه، می توانید نرم کننده مورد علاقه خود را با قهوه دم کرده مخلوط کنید. بعد از ۲۰ دقیقه قهوه را با آب سرد یا ولرم از روی موهای خود بشویید و سپس خشک کنید.

اگر از رنگ شستشوی قهوه برای رنگ آمیزی مو استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد آبکشی را تکرار کنید تا به رنگ دلخواه برسید.

موارد احتیاطی هنگام استفاده از شستشوی قهوه

همیشه منتظر بمانید تا قهوه کاملاً سرد شود قبل از انتقال به بطری اسپری و موهایتان. برای جلوگیری از سوختگی پوست سر، هرگز قهوه داغ را روی موهای خود قرار ندهید.

به خاطر داشته باشید که اگر موهایی به رنگ روشن دارید، قهوه می تواند موهای شما را لکه دار یا رنگ آمیزی کند.

برای لذت بردن از مزایای شستشوی قهوه با موهای رنگ روشن، به جای آن از شامپو و نرم کننده ای که کافئین دارد، استفاده کنید.

چرا باید یک شامپو کافئینه را به صورت موضعی استفاده کنید؟

برای شستشوی قهوه برای کمک به ریزش مو و رشد مجدد مو، باید آن را به صورت موضعی استفاده کنید.

اگر هر روز قهوه می نوشید، ممکن است تصور کنید که فنجان روزانه شما برای تحریک رشد مو یا بهبود بافت و شکل ظاهری مو کافی باشد. اما ، برای داشتن همان اثرات تحریک کننده با نوشیدن قهوه، باید حدود ۵۰ تا ۶۰ فنجان قهوه در روز مصرف کنید!

متوسط ​​یک فنجان قهوه ۸ اونسی حاوی ۸۰ تا ۱۰۰ میلی گرم کافئین است. سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) توصیه می کند فقط چهار تا پنج فنجان قهوه معمولی در روز مصرف کنید. در کل حدود ۴۰۰ میلی گرم.

مصرف ۱۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز می تواند باعث ایجاد تشنج شود. بنابراین ۵۰ فنجان قطعاً از حد مجاز بسیار دور است. در نتیجه مطمئن ترین راه استفاده از قهوه برای تحریک رشد مو و بهبود سلامت مو، استفاده موضعی و ماساژ روی مو و پوست سر است.

صحبت پایانی

قهوه می تواند کارهایی بیش از بیدار نگه داشتن شما انجام دهد. اگر با ریزش مو روبرو هستید یا می خواهید موهای خود را به طور طبیعی رنگ کنید، یک شستشوی قهوه ممکن است نتایج مطلوبی را ارائه دهد. فقط اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از مو به قهوه اجازه دهید کاملاً خنک شود و اگر موهای رنگ روشن دارید از قهوه استفاده نکنید و در عوض از شامپو های کافئینه می توانید استفاده نمایید. قهوه به تنهایی سبب رویش مجدد نمی شود ولی در کنار درمان های دارویی، می تواند کمک کننده باشد.

دکتر جلال نورمحدی

دکتر جلال نورمحدی

داروساز عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

دیدگاهتان را بنویسید